sesja naukowa
6–7 czerwca 2019 roku
organizatorzy – Marta Bukowiecka, Maciej Byliniak, Agnieszka Karpowicz, Martyna Miernecka
„Mirona Białoszewskiego poznałem przez grupę Henryka Stażewskiego. Miron organizował spotkania domowe, podczas których czytał swoje teksty, był zawsze gdzieś w pobliżu. Jest to dla mnie duża przyjemność, że mogę gościć ludzi, którzy o nim pamiętają”
Stefan Gierowski
W czerwcu 2019 roku odbyła się druga edycja Spotkań Mironologicznych poświęconych twórczości Mirona Białoszewskiego „Być sobie jednym”. Prywatność – osobność – autobiograficzność – intymność – sztuka, która została zorganizowana przez Instytut Kultury Polskiej UW, Instytut Badań Literackich PAN, Fundację im. Mirona Białoszewskiego oraz Fundację Stefana Gierowskiego.
W ramach tegorocznej edycji Spotkań organizatorzy zaproponowali zwiedzanie najważniejszych „miejsc autobiograficznych” poety: placu Dąbrowskiego i ulicy Lizbońskiej, w których mieszkał i które były inspiracją dla jego twórczości. W Fundacji Stefana Gierowskiego odbyła się dwudniowa sesja naukowa „Być sobie jednym”. Poetyki prywatności oraz dyskusja panelowa, w której udział wzięli: Aleksandra Grzemska, prof. Inga Iwasiów, prof. Adam Lipszyc, prof. Anna Nasiłowska i Jakub Skurtys. Sesja obejmowała także wydarzenia towarzyszące: spacer literacki po placu Dąbrowskiego prowadzony przez Igora Piotrowskiego oraz instalację Wojciecha Bąkowskiego w bloku przy ul. Lizbońskiej 2.
obraz wykorzystany na plakacie wydarzenia:
Karol Radziszewski, Miron Białoszewski z cyklu Poczet, kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie